poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Zofia Stanecka / Marianna Oklejak - "Basia i bałagan"


Ręka do góry, czyje dziecko zazwyczaj dzielnie sprząta po zabawie, a w pokoiku dziecięcym  panuje porządek jak na zdjęciu z magazynu wnętrzarskiego… Oj, nie widzę żadnych rąk. No właśnie… Dziecko równa się bałagan. Jakkolwiek byśmy nie przypominali, namawiali i prosili bałagan jest ZAWSZE – tylko raz jest większy (przed sprzątnięciem), a raz mniejszy (po sprzątnięciu). Ale jest.


W rodzinie Basi jest jasny podział obowiązków. Wyznacza go plan zajęć domowników wiszący na lodówce. Każdego dnia Basia ma inne rzeczy do zrobienia. Niektóre bardziej, inne mniej przyjemne. Zasadniczo dziewczynka chętnie wypełnia swoje obowiązki,  lecz, jakimś dziwnym trafem, zawsze skutkuje to zrobieniem nadprogramowego bałaganu. Właśnie bałagan jest przerażającym Basię żywiołem, który zawładnął jej pokojem. „Otaczał ją bałagan, z którym – była tego pewna – nigdy nie da sobie rady” …
Sprzątanie własnego pokoju należy do tych czynności, których Basia nie znosi. Nie ma na nie ochoty. „Obowiązki właśnie na tym polegają, że wykonuje się je zawsze, a nie tylko wtedy, kiedy ma się na to ochotę” tłumaczy mama i rusza Basi na odsiecz. Podtrzymując Basię na duchu (porady niemal taoistyczne, w stylu „najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku…”) pomaga jej w porządkach. Ale, ale… Nie dość, że szanowna rodzicielka odwala większość pracy, to jeszcze w nagrodę robi dla nich obu kogel-mogel. Niezbyt mi się to wydaje wychowawcze. Dziękuję pięknie paniom  Autorkom – moje dziecko nie pamięta mądrych rad mamy Basi – domaga się za to nieustannej pomocy w sprzątaniu i kogla-mogla….
A tak na serio – mam wrażenie, że opisane w tej części serii przygody Basi mogą pomóc dorosłym spojrzeć na kwestię porządku oczami kilkuletniego dziecka. Zbyt często oczekujemy, że nasze dzieci zrobią coś równie dobrze jak my. A wracając do kwestii bałaganu – każdy wie, że bałagan robi się SAM…
Tytuł: „Basia i bałagan”
Tekst: Zofia Stanecka
Ilustracje: Marianna Oklejak
Wydawnictwo: LektorKlett, Poznań 2009 (*Obecnie Basię wydaje wyd. Egmont)

Tekst ukazał się pierwotnie na blogu Wielokropek.com.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz