piątek, 1 sierpnia 2014

Shaun Tan / Regulamin na lato


Lato w rozkwicie, przede mną wakacje w towarzystwie dwóch bardzo ze sobą zżytych acz kłótliwych dziewczynek. „Regulamin na lato” – moim zdaniem najpiękniejsza książka roku 2014 – a w niej: duży chłopiec, mały chłopiec i wielka przestrzeń do ogarnięcia. Brzmi znajomo.

Fascynująca wielowymiarowa opowieść o dwóch braciach spędzających wakacje w jednym z australijskich miast. Co można robić w pustym, dusznym, rozgrzanym mieście w upalne lato? Można uczyć się życia.


Książka obrazkowa par excellence –  to, co najważniejsze dzieje się w pociągnięciu pędzla, powtórzeniu, nastroju, emocjach wyrażanych gdzieś pomiędzy hasłem (tekst) a odzewem (grafika). Tan po mistrzowsku prowadzi czytelnika swoimi obrazami przez bardzo prywatny, kameralny świat więzi swoich bohaterów. Symboliczna, sugestywna narracja staje się coraz bardziej zrozumiała z każdym przeczytaniem (przejrzeniem) książki. I za każdym razem znajdziemy w niej coś innego.


Czy na pewno wiem, o czym jest „regulamin na lato”? Nie mam pojęcia, czy trafnie interpretuję, „co poeta miał na myśli”. Nie to jest najważniejsze. Najważniejsze jest, że to najbardziej otwarta książka, z którą miałam kiedykolwiek do czynienia. Intrygująca. Pokazując wciąż nowe tropy. Prowokująca do zadawania coraz to nowych pytań. Może prowadzi wstecz do wspomnień z dzieciństwa, tego niezwykłego doświadczenia poznawania świata mając starsze rodzeństwo za przewodnika – i to jest najbardziej oczywiste, lecz nie jedyne skojarzenie. Symboliczna opowieść o dorastaniu, czy też pełna czułości dykteryjka o tych wszystkich tajemnicach świata dzieci, gdy się je spuści na chwilę z rodzicielskiej smyczy... Koniecznie sprawdźcie sami!
[Kasi. W podziękowaniu za wszystkie dobre chwile, te złe i to, co pomiędzy…]

Tytuł: Regulamin na lato
Tekst / ilustracje: Shaun Tan
Wydawnictwo: Kultura Gniewu, Warszawa, 2014
Cena: 39,90 PLN
http://www.kultura.com.pl/

Dziękuję Wydawnictwu za egzemplarz książki.
[Zdjęcia okładki i ilustracji pochodzą ze strony Wydawnictwa Kultura Gniewu  - http://www.kultura.com.pl/]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz